Past and Present News Upcoming Schedule Current Points Photos! Driver Details Rules... Registration Once upon a time... Only the best!

Welcome History Race Results

11th Annual Canadian Sprint Car Nationals
Ohsweken Speedway – Ohsweken, Ontario, Canada
Saturday September 19, 2015

 

 

A-FEATURE (35 laps)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 51 Bryan Howland (20)
2. 28fm Steve Poirier (1)
3. 97 Parker Price-Miller (8)
4. 55 Mark Smith (5)
5. 19k Paul Kinney (4)
6. 45 Chuck Hebing (22)
7. 87 Jason Barney (2)
8. 67 Sam Hafertepe, Jr. (13)
9. 17 Jared Horstman (21)
10. 10k Rob Dietrick (6)
11. 5b Justin Barger (17)
12. o5 Brad Loyet (18)
13. 10b Mitch Brown (16)
14. 123 Yan Bilodeau (15)
15. 83 Kyle Sauder (9)
16. 49d Shawn Dancer (27)
17. 19 Cory Turner (26)
18. 77 Dain Naida (11)
19. 17h Max Stambaugh (10)
20. 53 Shawn Donath (23)
21. 00 Dane Lorenc (24)
22. 47x Dylan Westbrook (12)
23. 90 Matt Tanner (29)
24. 35 Jared Zimbardi (14)
25. 2m Dustin Daggett (3)
26. 42w Rick Wilson (25)
27. 0 Glenn Styres (7)
28. 49k Scott Kreutter (19)
29. 422 Etienne Girard (30)
30. 79 Jordan Thomas (28)
No Time
A-Feature Lap Leaders - Steve Poirier (1-32, 34), Bryan Howland (33, 35)
Hard Charger - Bryan Howland (+19)

AWARD WINNERS:
Insta-Insulation Fastest Qualifier Award – 97 Parker Price-Miller (14.136 seconds)
Nathan Ackland State Farm Insurance Fastest Canadian Qualifier Award – 47x Dylan Westbrook (14.599 seconds)
Corr/Pak Merchandising “Bill Peer Memorial” Best Appearing Car Award – 79 Jordan Thomas
Brighton Speedway Highest Finishing SOS Driver Award – 10b Mitch Brown (13th)

GROUP TIME TRIAL FLIGHT #1 (4 laps – Top 12 inverted into starting positions for Heat Races #1 and #2)
Rank. # Name, Hometown, Best Lap (Overall Rank)
1. Parker Price-Miller, Kokomo IN, 14.136 (1), 2. 49 Todd Hoddick, Cheektowaga NY, 14.343 (2), 3. 49d Shawn Dancer, Delphos OH, 14.425 (3), 4. 67 Sam Hafertepe, Jr., Sunnyvale TX, 14.436 (4), 5. 16 Ryan Ruhl, Coldwater MI, 14.550 (6), 6. 79 Jordan Thomas, Harding PA, 14.552 (7), 7. o5 Brad Loyet, Imperial MO, 14.600 (9), 8. 28fm Steve Poirier, Saint-Mathieu-de-Beloeil QC, 14.618 (10), 9. 81 Derek Jonathan, Lewiston NY, 14.666 (11), 10. 35 Jared Zimbardi, Bradford PA, 14.687 (13), 11. 2m Dustin Daggett, Portland MI, 14.688 (14), 12. 22h Randy Hannagan, Pittsboro IN, 14.701 (15), 13. 51 Bryan Howland, Union Springs NY, 14.705 (16), 14. 53 Shawn Donath, South Onondaga NY, 14.771 (18), 15. 25 Michael Parent, Granby QC, 14.783 (19), 16. 90 Matt Tanner, Stephentown NY, 15.121 (27), 17. 38 Tyler Hendricks, Chatham ON, 15.255 (29), 18. 48jr Darryl Ruggles, Canandaigua NY, 15.809 (42), 19. 121 Steve Glover, Rochester NY, 16.356 (49), 20. 15aw April Wilson, Joyceville ON, 16.495 (55), 21. 2w Lee Winger, Hamilton ON, 16.914 (59), 22. 01 Kyle Fraser, White Lake ON, 17.102 (62)

GROUP TIME TRIAL FLIGHT #2 (4 laps – Top 12 inverted into starting positions for Heat Races #3 and #4)
Rank. # Name, Hometown, Best Lap (Overall Rank)
1. 17 Jared Horstman, Cloverdale OH, 14.505 (5), 2. 00 Dane Lorenc, Bowmansville NY, 14.683 (12), 3. 17h Max Stambaugh, Lima OH, 14.757 (17), 4. 55 Mark Smith, Sunbury PA, 14.816 (20), 5. 0 Glenn Styres, Ohsweken ON, 14.891 (21), 6. 10b Mitch Brown, Brantford ON, 14.920 (22), 7. 49k Scott Kreutter, Cowlesville NY, 15.088 (26), 8. 77x Alex Hill, Wilsonville ON, 15.234 (28), 9. 10k Rob Dietrick, Farmington NY, 15.295 (30), 10. 75 Tommy Wickham, Constantia NY, 15.544 (36), 11. 38w Dennis Wagner, Pulaski PA, 15.571 (39), 12. 123 Yan Bilodeau, Saint-Christophe-d'Arthabaska QC, 15.707 (40), 13. 61 Parker Evans, Owego NY, 15.974 (44), 14. 19 Cory Turner, Caistor Centre ON, 16.078 (46), 15. 36 Mike Stelter, Webster NY, 16.212 (48), 16. 3r Shane Ross, Thedford ON, 16.391 (50), 17. 91 Ryan Turner, Caistor Centre ON, 16.442 (53), 18. 14h Jim Huppunen, Welland ON, 16.523 (56), 19. 6 Curtis Gartly, Thamesford ON, 16.707 (57), 20. 13 Keith Granholm, Syracuse NY, 16.736 (58), 21. 43 Scott Sherk, Port Colborne ON, 17.082 (61), 22. 10j CJ Jones, Lake Milton OH, 17.538 (64)

GROUP TIME TRIAL FLIGHT #3 (4 laps – Top 12 inverted into starting positions for Heat Races #5 and #6)
Rank. # Name, Hometown, Best Lap (Overall Rank)
1. 47x Dylan Westbrook, Scotland ON, 14.599 (8), 2. 83 Kyle Sauder, Archbold OH, 14.992 (23), 3. 422 Etienne Girard, Saint-Cyrille-de-Wendover QC, 14.997 (24), 4. 89 Robbie Stillwaggon, Burlington NJ, 15.026 (25), 5. 77 Dain Naida, Tecumseh MI, 15.311 (31), 6. 5b Justin Barger, Montrose NY, 15.401 (32), 7. 42w Rick Wilson, Joyceville ON, 15.414 (33), 8. 10c Paul Colagiovanni, Jr., Cicero NY, 15.561 (34), 9. 87 Jason Barney, Brewerton NY, 15.530 (35), 10. 19k Paul Kinney, Durhamville NY, 15.561 (37), 11. 7c Dylan Swiernik, Port Leyden NY, 15.562 (38), 12. 2 Dave Axton, Port Byron NY, 15.750 (41), 13. 11 Jamie Turner, Caistor Centre ON, 15.832 (43), 14. 10 Jeff Cook, Antwerp NY, 16.047 (45), 15. 69 Kris Root, Delaware ON, 16.146 (47), 16. 5 Keith Dempster, Alton ON, 16.428 (51), 17. 18 Ryan Susice, Ransomville NY, 16.440 (52), 18. 48a Alysha Ruggles, Canandaigua NY, 16.475 (54), 19. 94z Stan Zanchin, Fort Erie ON, 17.061 (60), 20. 7m Justin Martin, Rodney ON, 17.357 (63), 21. 45 Chuck Hebing, Ontario NY, No Time (65)

HEAT RACE #1 (10 laps – Top 3 transferred to A-Feature, winner transferred to Dash)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 2m Dustin Daggett (1), 2. 97 Parker Price-Miller (6), 3. o5 Brad Loyet (3), / 4. 16 Ryan Ruhl (4), 5. 51 Bryan Howland (7), 6. 81 Derek Jonathan (2), 7. 25 Michael Parent (8), 8. 49d Shawn Dancer (5), 9. 2w Lee Winger (11), 10. 38 Tyler Hendricks (9), 11. 121 Steve Glover (10). Time - 2:26.217

HEAT RACE #2 (10 laps – Top 3 transferred to A-Feature, winner transferred to Dash)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 28fm Steve Poirier (3), 2. 35 Jared Zimbardi (2), 3. 67 Sam Hafertepe, Jr. (5), / 4. 53 Shawn Donath (7), 5. 79 Jordan Thomas (4), 6. 48jr Darryl Ruggles (9), 7. 90 Matt Tanner (8), 8. 49 Todd Hoddick (6), 9. 01 Kyle Fraser (11), 10. 15aw April Wilson (10), DNF. 22h Randy Hannagan (1). No Time

HEAT RACE #3 (10 laps – Top 3 transferred to A-Feature, winner transferred to Dash)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 10k Rob Dietrick (2), 2. 17h Max Stambaugh (5), 3. 49k Scott Kreutter (3), / 4. 6 Curtis Gartly (10), 5. 0 Glenn Styres (4), 6. 17 Jared Horstman (6), 7. 91 Ryan Turner (9), 8. 61 Parker Evans (7), 9. 38w Dennis Wagner (1), 10. 36 Mike Stelter (8), 11. 43 Scott Sherk (11). No Time

HEAT RACE #4 (10 laps – Top 3 transferred to A-Feature, winner transferred to Dash)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 55 Mark Smith (5), 2. 123 Yan Bilodeau (1), 3. 10b Mitch Brown (4), / 4. 3r Shane Ross (8), 5. 19 Cory Turner (7), 6. 77x Alex Hill (3), 7. 00 Dane Lorenc (6), 8. 14h Jim Huppunen (9), 9. 10j CJ Jones (11), 10. 75 Tommy Wickham (2), DNF. 13 Keith Granholm (10). No Time

HEAT RACE #5 (10 laps – Top 3 transferred to A-Feature, winner transferred to Dash)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 87 Jason Barney (2), 2. 77 Dain Naida (4), 3. 47x Dylan Westbrook (6), / 4. 7c Dylan Swiernik (1), 5. 42w Rick Wilson (3), 6. 422 Etienne Girard (5), 7. 18 Ryan Susice (9), 8. 45 Chuck Hebing (11), 9. 94z Stan Zanchin (10), 10. 11 Jamie Turner (7), 11. 69 Kris Root (8). Time - 2:33.573

HEAT RACE #6 (10 laps – Top 3 transferred to A-Feature, winner transferred to Dash)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 19k Paul Kinney (2), 2. 83 Kyle Sauder (6), 3. 5b Justin Barger (4), / 4. 2 Dave Axton (1), 5. 89 Robbie Stillwaggon (5), 6. 48a Alysha Ruggles (9), 7. 10c Paul Colagiovanni, Jr. (3), 8. 10 Jeff Cook (7), 9. 5 Keith Dempster (8), DNS. 7m Justin Martin (10). No Time

B-FEATURE #1 (12 laps – Top 2 transferred to A-Feature)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 51 Bryan Howland (3), 2. 53 Shawn Donath (2), / 3. 49d Shawn Dancer (9), 4. 79 Jordan Thomas (4), 5. 90 Matt Tanner (8), 6. 25 Michael Parent (7), 7. 48jr Darryl Ruggles (6), 8. 16 Ryan Ruhl (1), 9. 121 Steve Glover (15), 10. 22h Randy Hannagan (16), 11. 01 Kyle Fraser (12), 12. 2w Lee Winger (11), DNF. 38 Tyler Hendricks (13), DNF. 81 Derek Jonathan (5), DNF. 15aw April Wilson (14), DNF. 49 Todd Hoddick (10). No Time

B-FEATURE #2 (12 laps – Top 2 transferred to A-Feature)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 17 Jared Horstman (5), 2. 00 Dane Lorenc (8), / 3. 19 Cory Turner (4), 4. 0 Glenn Styres (3), 5. 3r Shane Ross (2), 6. 14h Jim Huppunen (10), 7. 38w Dennis Wagner (11), 8. 6 Curtis Gartly (1), 9. 91 Ryan Turner (7), 10. 61 Parker Evans (9), 11. 36 Mike Stelter (13), 12. 75 Tommy Wickham (14), 13. 43 Scott Sherk (15), 14. 77x Alex Hill (6), DNF. 10j CJ Jones (12), DNS. 13 Keith Granholm (16). Time - 3:20.049

B-FEATURE #3 (12 laps – Top 2 transferred to A-Feature)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 45 Chuck Hebing (9), 2. 42w Rick Wilson (3), / 3. 89 Robbie Stillwaggon (4), 4. 422 Etienne Girard (5), 5. 94z Stan Zanchin (11), 6. 7c Dylan Swiernik (1), 7. 10 Jeff Cook (10), 8. 48a Alysha Ruggles (6), 9. 10c Paul Colagiovanni, Jr. (8), 10. 2 Dave Axton (2), 11. 5 Keith Dempster (12), 12. 11 Jamie Turner (13), 13. 69 Kris Root (15), DNF. 18 Ryan Susice (7), DNS. 7m Justin Martin (14). Time - 3:18.962

DASH (4 laps – Determined top 6 A-Feature starting positions)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 28fm Steve Poirier (1), 2. 87 Jason Barney (3), 3. 2m Dustin Daggett (4), 4. 19k Paul Kinney (2), 5. 55 Mark Smith (5), 6. 10k Rob Dietrick (6). Time - 1:02.826

LITTLE FEATURE (15 laps – Top 5 transferred to A-Feature)
Finish. # Name (Starting Position)
1. 19 Cory Turner (2), 2. 49d Shawn Dancer (1), 3. 79 Jordan Thomas (4), 4. 90 Matt Tanner (7), 5. 422 Etienne Girard (6), / 6. 3r Shane Ross (8), 7. 25 Michael Parent (10), 8. 94z Stan Zanchin (9), 9. 10 Jeff Cook (15), 10. 7c Dylan Swiernik (12), 11. 48jr Darryl Ruggles (13), 12. 14h Jim Huppunen (11), 13. 38w Dennis Wagner (14), 14. 89 Robbie Stillwaggon (3), DNS. 0 Glenn Styres (5). Time - 4:07.692

PROVISIONAL A-FEATURE STARTER: 0 Glenn Styres (June 30 Triple Crown Showdown winner)

 

 

 




Back to the Welcome Page Home Follow Us on Twitter Friend Us on Facebook Contact